Działaczka konspiracyjna, a potem długoletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej w Czuchowie oraz radna gminy Czerwionka-Leszczyny w latach 1994-2002.

Lidia Biela urodziła się 29 września 1930 r. w Czuchowie (obecnie dzielnica Czerwionki-Leszczyn). Była córką powstańca śląskiego, Teofila Bieli. Wychowywana w patriotycznej rodzinie, podczas okupacji, jako zaledwie nastolatka włączała się w działania konspiracyjne, za co w 1945 roku otrzymała dyplom „Żołnierzowi, demokracji, za walkę z najeźdźcą niemieckim o Polskę, wolność i lud” wydany przez Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego, a w 1976 r. uchwałą Rady Państwa otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.

Po wojnie ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Katowicach i rozpoczęła pracę jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Czuchowie, do której sama wcześniej uczęszczała.  Jednocześnie kontynuowała naukę na Studiach Nauczycielskich w Raciborzu. W 1968 roku została dyrektorką szkoły podstawowej w rodzimym Czuchowie.

Już na emeryturze dalej udzielała się społecznie i aktywnie działała na rzecz swojej dzielnicy jako radna gminy w latach 1994-2002.