Urodziła się ok 1890 roku w Olzie jako córka Barbary z Zarzeckich i Antoniego Burdy, rolnika z Moraw. Kształciła się w słynnym Zakładzie Wychowawczym dla dziewcząt hrabiny Zamojskiej w Kuźnicach, k. Zakopanego. Ideą założycielki szkoły było wychowywanie patriotycznych obywatelek, dlatego oprócz typowo gospodarskich umiejętności, dziewczęta miały okazję prowadzić spartański tryb życia w lesie u podnóża Tatr. To musiało wpłynąć na cały jej późniejszy hart ducha

Po skończeniu nauki Maria wyszła za mąż za Maksymiliana Basistę i osiedliła się w Rybniku, gdzie jej mąż w 1910 roku otworzył pierwszą w powiecie polską księgarnię, której prowadzenie w znacznej mierze spoczywało w rękach Marii. Kiedy w 1914 r. Maksymilian wyruszył na wojnę, została sama z rodzinnym biznesem i dwójką dzieci. Angażowała się w działalność chóru „Seraf” i prowadząc bractwo matek chrześcijańskich, przyczyniła się do budowy kościoła w rodzinnej Olzie. Doczekała powrotu męża po pierwszej wojnie, a ich księgarnia i mieszkanie była już wtedy ważnym ośrodkiem pracy niepodległościowej.

Przeżyła drugą wojnę światową, mieszkając z córką i matką Barbarą Burdą i chociaż całej rodzinie udało się zjednoczyć po wojnie (wrócił z Auschwitz zarówno mąż Maksymilian, jak i syn, który walczył na Zachodzie), a nawet odzyskać zabrany dom i księgarnię, w 3 lata po wojnie zmarła w swoim domu w Rybniku.